KAKAOWIEC ZIARNO ŁUSKANE BIO (Peru) 300 g NATURYA

KAKAOWIEC ZIARNO ŁUSKANE BIO

Kakao jest znane również jako Kakaowiec Właściwy. Jest to wysokie zimozielone drzewo rosnące naturalnie w tropikalnym obszarze Amazonii w Ameryce. Drzewo kakaowca rośnie na nizinnych obszarach lasów tropikalnych o niewielkiej sezonowości. Naturalnie drzewo to rośnie pod gęstą czaszą lasów tropikalnych, uprawia się je pod bananowcami lub drzewami casaca (tapioka) lub innymi, podobnymi drzewami o dużych liściach. Potrzebuje stałego klimatu: temperatury pomiędzy 21 a 32ºC przez cały rok, nigdy poniżej 15ºC, od 100 do 250 cm opadów deszczu, równomiernych przez cały rok, w żadnym z miesięcy nie może spaść mniej niż 10 cm deszczu. Rośnie zazwyczaj na wysokości poniżej 300 metrów npm. Wszystkie te wymagania sprawiają, że rośnie tylko w tropikach- niemal wyłącznie w obrębie 10 stopni szerokości geograficznej od równika i jedynie w miejscach niezbyt górzystych bez monsunów lub suszy.

Kwiaty wyrastają w kiściach bezpośrednio z pnia lub starszych gałęzi drzewa; są niewielkie, o średnicy 1-2 cm z różowymi kielichami. Nasiona zbierają się w dużych kolorowych strąkach wyrastających przy drzewie, na miejscu kwiatów. Duży strąk jest zielony, gdy dojrzewa, a następnie zmienia kolor na żółty, pomarańczowy, czerwony lub purpurowy, gdy już jest dojrzały (istnieją odmiany, które pozostają zielone). Strąki znacząco różnią się pod względem rozmiaru, kształtu i tekstury. Osiągają rozmiar od 10 cm do ponad 40 cm długości! Mają od 5 do 10 żył lub podłużnych grzbietów i kształt od okrągłego do podłużnego, przypominającego piłkę do rugby. Drzewo owocuje przez cały rok, równolegle z kwitnieniem. Osiągnięcie pełnego rozmiaru strąka zajmuje 4 do 5 miesięcy, natomiast jego dojrzewanie trwa kolejny miesiąc! Owalny strąk kakao ma około 15-30 cm długości, 8-10 cm szerokości i waży około 500 g, gdy jest dojrzały. Strąk zawiera 20-60 ziaren mieszczących się w białym miąższu. Każde ziarno ma wysoką ilość tłuszczu. Najaktywniejszym elementem składowym wewnątrz ziarna jest teobromina, podobna do kofeiny. Ziaren kakaowca używa się w produkcji kakao i czekolady.

Historia spożywania ziaren kakaowca przez człowieka jest długa. Majowie wierzyli, że kakao odkryli bogowie wewnątrz góry i podarowali je Majom, gdy ludzie już zostali stworzeni. Majowie obchodzili w kwietniu doroczne święto na cześć ich kakaowego boga. Część obchodów stanowiło złożenie w ofierze psa ze znaczeniami w kolorze kakao; ofiara z kakao, piór i kadzidła, oraz obdarowywanie się upominkami.

W epoce prekolumbijskiej ziarna kakao były zarówno napojem rytualnym jak i główną walutą. Imperium Azteków otrzymało nawet 980 ładunków kakao jako część należnego im rocznego trybutu. W każdym z ładunków było 8000 ziaren kakaowca. W tamtych czasach za 80-100 ziaren można było kupić nową pelerynę. W niektórych obszarach ziarna kakaowca były używane zamiast monet aż do lat 40 XIX w.

Powszechnie sądzi się, że to Kolumb odkrył kakao w Ameryce, jednak wówczas nie zdawano sobie sprawy z jego wartości. Ziarna kakaowca przywieziono do Hiszpanii na początku XVI w., a następnie wprowadzono w tym kraju napój kakao. Kakao i czekolada stopniowo zaczęły gościć na stołach Zachodniej Europy, we Francji, Niemczech, Anglii, itd. W związku z dużym popytem na kakao, kompanie francuskie założyły plantacje na Karaibach, na których uprawiano tą roślinę w celach komercyjnych.

Organiczne lekko prażone kakao w wiórkach

Certyfikat Organiczny UK5

Wiórki kakaowe wytwarza się z ziaren kakaowca poprzez obieranie i rozbijanie. W rzeczywistości, wiórki kakaowe to produkt pośredni w procesie produkcji czekolady. Istnieją dwa typy wiórków kakaowych. Jeden wytwarza się z pieczonych ziaren kakaowca, a drugi z surowych ziaren.

Pieczone wiórki wytwarza się w procesie, w którym ziarna kakaowca piecze się w dużych obracających się piecach, w temperaturze około 210-290ºF (około 99-143ºC). Pieczenie trwa od pół do dwóch godzin. Ciepło wydobywa więcej aromatu i smaku oraz wysusza i powoduje ciemnienie ziaren. Następnie ziarna się łamie i przedmuchuje, a dokładniej wydmuchuje się ich zewnętrzną skorupę, a pozostawia pokruszone i połamane na kawałki części ziaren kakaowca- „wiórki kakaowe”. Na tym etapie mamy już coś dobrego i naprawdę czekoladowego.

Warto wspomnieć, że ziarna kakaowca zazwyczaj przechodzą proces fermentacji. Umieszcza się je w drewnianych skrzynkach lub koszach, wkłada pomiędzy nie oraz na górę liście bananowca, w celu zapewnienia optymalnej fermentacji. Długość fermentacji zależy od gatunku (ziaren) i trwa od 2 do ponad 7 dni. Długość fermentacji wpływa również na aromat, więc jeśli chce się uzyskać prawidłowo rozwinięty bukiet, ziarna poddawane są dłuższej fermentacji. Proces fermentacji przekształca smak w to, co kojarzy nam się z kakaem i czekoladą. Bez fermentacji nie uzyskamy smaku czekolady.

Wiórki kakaowca zawierają Magnez, Siarkę, Przeciwutleniacze, Inhibitory MOA, Fenyloetylaminę i Anandamid. Substancje te wspomagają profilaktykę chorób serca, uwalniają nas od stresu, i znacznie więcej. W związku z tym, w ostatnich latach wiórki kakaowe stają się coraz popularniejszą zdrową żywnością.

Znacznie łatwiej jeść wiórki kakaowe niż całe ziarna. Na przykład, możesz je dodać do swoich smakołyków. Jest to nieprzetworzona i dzika czekolada. Możesz je także jeść w następujący sposób: dodać do przekąsek; jeść w niezmienionej postaci; jeść na zimno (mrożone wiórki posłodzone np. miodem); wymieszać wiórki z macą i przygotować herbatkę ziołową; jeść je z lodami ( należy najpierw pokruszyć wiórki). Oczywiście, by zrobić czekoladę wiórki należy rozgnieść na jednolitą pastę, zwaną likierem czekoladowym (nie zawiera on alkoholu). Jednak, proszę pamiętać, by unikać spożywania nabiału wraz z wiórkami kakaowymi, by móc osiągnąć maksymalne korzyści, gdyż dowiedziono, że dodatek produktów nabiałowych w istocie blokuje zdolność organizmu do wchłaniania przeciwutleniaczy.